Czy wiesz, że zawsze można być lepszym ojcem?

Osobiste

Mój blog dopiero raczkuje, nie zmienia to jednak faktu, że jeżeli chodzi o kampanie społeczne, które są bardzo pozytywne i przyświeca im szczytny cel – to z chęcią biorę w nich udział. Dzisiaj napiszę o tym, jak ważna jest aktywna obecność ojca w rodzinie i jak wiele dobrego może przynieść!

 

Osobiście znam wiele przypadków, w których ojciec spędza mało czasu z rodziną. Jest to naturalnie spowodowane pracą i chęcią zapewnienia rodzinie godziwego życia. Zawsze mnie jednak zastanawiał fakt, czy rzeczywiście nie można zrezygnować z kilku zleceń i poświęcić ten wolny czas dla rodziny? Czy nie lepiej w tym czasie pobawić się z dziećmi i zjeść wspólny posiłek z żoną? Brzmi pięknie, w praktyce jednak coraz częściej mniej widoczne i bardzo przykre.

 

W grudniu ruszyła ogólnopolska kampania społeczna inicjatywy Tato.Net mająca na celu zaangażowanie ojców w ich misję życiową, którą jest bycie aktywnym tatą dla swoich dzieci. Brzmi jak odpowiedź na moje troski i nie mogłem po prostu przejść obok tego wydarzenia obojętnie. Cała idea skupia się, aby ojcowie przykuwali większą troskę odnośnie wychowania dzieci, byli bardziej zaangażowani a przede wszystkim aktywnie uczestniczyli w życiu dziecka.

 

Kolejna wspaniała wiadomość, to fakt, że wszystkie działania Tato.Net wynikają z wizji ojcostwa, gdzie jak twierdzi autor portalu – potrzebuje być odkryte na nowo. Warsztaty, serwis internetowy, konferencje, seminaria a nawet sieć ojcowskich klubów! Dodam również, że każdej inicjatywnie towarzyszą liczne materiały edukacyjne związane z zagadnieniami ojcowskimi.

 

Wspominając o literaturze dobrze jest zapisać się do biuletynu Tato.Net na stronie: http://lepszy.tato.net czeka tam na Ciebie darmowy e-book pt. “Wspólne odkrywanie świata”

Ostatnim niezmiernie ważnym zagadnieniem jest fakt, iż brak dostępności ojca (lub figury ojca) jest związany ze skłonnością do zachowań dewiacyjnych bądź antyspołecznych u młodych dorosłych.  Pozwolę sobie zacytować:

 

Istnieje tendencja do nadmiernej reprezentacji dzieci z domów bez ojca w kategoriach niepożądanych zachowań. Tendencja ta jest znana od dziesięcioleci oraz została potwierdzona licznymi badaniami (za: Mackey, Immerman 2000: Adams, Milner, Schrepf, 1984, Anderson, 1968; Bereczkei, Csanaky, 1996; Blau, Blau, 1982; Chilton, Markle, 1972; Coney, Mackey, 1998; Monahan, 1972; Mosher, 1969; Robins, Hill, 1966; Stevenson, Black, 1988).

Jak podaje Grzelak (2013) na przestrzeni ostatnich 30 lat zebrano bardzo pokaźny materiał badawczy wskazujący zarówno na zasadnicze znaczenie ojca w wychowaniu dziecka i nastolatka, jak i na bardzo negatywne skutki jego nieobecności w wychowaniu dziecka. W świetle badań rola ojca okazała się ważniejsza, niż sądzili zarówno naukowcy, praktycy, osoby odpowiedzialne za politykę społeczną, a nawet sami ojcowie. Zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w wielu krajach świata pojawiły się liczne inicjatywy mające na celu uświadomienie ojcom ich roli w życiu i wychowaniu dzieci, a także uczenie ich odpowiednich umiejętności wychowawczych. Rozpoczęto budowanie wizerunku ojcostwa jako jednego z najważniejszych zadań społecznych mężczyzny, które powinno być tak samo ważne, jeśli nie ważniejsze w zestawieniu z karierą zawodową czy innymi polami aktywności.

 

Badania tylko potwierdzają moją tezę, którą potrafiłem w mgnieniu oka wysnuć na początku pisania tego artykułu. Apeluję zatem do wszystkich ojców o bardziej aktywne uczestniczenie w życiu waszych pociech! Z pewnością zwiększycie szanse na to, że uchronicie wasze dziecko przed przestępczością oraz gwarantuję wam, że chwile, które zarezerwujecie dla swojej rodziny, będą niezapomniane!

 

Na koniec pozwolę sobie załączyć spot kampanii, sam oceń czy chcesz do nas dołączyć:

Przeczytaj pozostałe wpisy

Jenga to potęga!

Dziś chcę się z Wami podzielić moim absolutnym faworytem wśród gier planszowych - Jenga! To...