Rozpoznaj stworka, czyli gra sensoryczna włączająca graczy niewidomych

Produkty edukacyjne

Jak wszyscy doskonale wiecie, rozpocząłem współpracę z marką Muduko. Skąd pomysł? Otóż produkty przygotowane przez Muduko idealnie nadają się do zabawy z dzieciakami a przede wszystkim są EKO! Jednak o współpracy i przedstawieniu marki z pewnością będzie osobny wpis – tymczasem zapraszam was do bardzo ciekawej gry! Mowa tutaj o „Rozpoznaj stworka”.

Nowa gra wydawnictwa Muduko dla dzieciaków już od 4. roku życia wykorzystuje przede wszystkim zmysł dotyku.Pudełko ma TŁOCZENIA, dzięki czemu nawet w sklepie osoba niewidoma może sprawdzić nazwę gry, podstawowe informacje (czas, wiek, liczbę graczy) oraz odczytać smartfonem kody QR prowadzące do instrukcji w wersji tekstowej (do przeczytania symulatorem mowy), jak i nagrania audio. Zarówno wersja Audio, jak i HTML, mają dodatkowe objaśnienia, „didaskalia” poszerzające instrukcję zawartą w opakowaniu.

Elementy gry pokryte są kropeczkami WYPUKŁEGO LAKIERU (fachowo zwanego puchnącym), dzięki czemu da się je rozpoznać dotykiem, a właśnie o to w tej grze chodzi! W ten sposób oznaczone są proste kształty – czyli tytułowe stworki (kwadrat, koło, spiralka, trójkąt, x itd.). Na poszczególnych etapach projektowania i produkcji gra była konsultowana z Marcinem Patoczką z Fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego, która zajmuje się dostosowaniem której główną misją jest zapewnienie równych praw i podmiotowości osób niepełnosprawnych. Prototyp gry przetestowały również reprezentantki Polski w blind tenisie, a także panowie z Domu dla Niewidomych Mężczyzn im. Matki Elżbiety Czackiej w Niepołomicach.

 

 

Przeczytaj pozostałe wpisy

Jenga to potęga!

Dziś chcę się z Wami podzielić moim absolutnym faworytem wśród gier planszowych - Jenga! To...