Co zrobić aby dziecko po porodzie nosiło nazwisko ojca – związek partnerski?

Osobiste

Dzisiaj postanowiłem napisać o pewnej sprawie, nad którą zapewne zastanawialiście się niejednokrotnie. Co zrobić aby dziecko po porodzie nosiło nazwisko ojca, podczas gdy jest się w związku partnerskim? Otóż najważniejszą rzeczą będzie zapoznanie się z terminem takim jak: uznanie ojcostwa przed porodem. Na pierwszy rzut oka brzmi strasznie prawda? Nie ma się jednak czym martwić! Wszystko wyjaśnię poniżej, tak dokładnie jak tylko potrafię.

Zacznę od tego, iż ja niestety piszę po fakcie, gdyż nie byłem na tyle poinformowany by zadbać o to wcześniej, jednak teraz skoro mam to już za sobą warto się tymi podzielić informacjami, gdyż z pewnością są one cenne i bardzo przydatne.

 

Co daje uznanie ojcostwa przed porodem ?

  1. Pierwszy i przez wielu z nas panowie uważany jako najważniejszy punkt – dziecko po narodzinach może automatycznie otrzymać nazwisko ojca lub podwójne (mamy i nazwiska taty), tutaj decyzja pozostaje w ręku rodziców. Zdarzają się, także przypadki, iż Dziecko nosi nazwisko mamy, Ja osobiście jednak sobie tego wyobrazić nie potrafię, nie pytajcie dlaczego, po prostu sobie nie wyobrażam i tyle.
  2. W wielu przypadkach partnerka musi pozostać w szpitalu dłużej, stąd też ojciec może zabrać dziecko do domu wcześniej. Dziwna sytuacja, ale spotykana, znam nawet takie osoby, które się z tym borykają i naprawdę nie zazdroszczę – mogę jedynie dodać od siebie, iż podziwiam ich za siłę i wytrwałość.
  3. Kolejnym przypadkiem, którego nigdy nikomu nie życzę, jest sytuacja, gdy dziecko w szpitalu musi mieć operację czy też być poddane innym zabiegom, do których wymaga się zgody rodziców, lecz mama ze względów zdrowotnych nie jest w stanie podjąć decyzji. W takim wypadku tata dziecka może takową decyzję podjąć.
  4. Po urodzeniu dziecka, mamusia może w spokoju wypoczywać a tata może załatwić samodzielnie wszystkie formalności w Urzędzie Stanu Cywilnego.

Jest jeszcze kilka kwestii, które można by poruszyć, jednak w mojej opinii te są najważniejsze.

 

Dlaczego piszę są najważniejsze a nie były?

Prosta sprawa – nie wiedziałem o tym wcześniej… Dlatego też z moją partnerką po porodzie i wyjściu ze szpitala musieliśmy udać się w dwójkę do Urzędu Stanu Cywilnego i zgłosić się po akt urodzenia. Zdecydowanie wolałbym, by po całych trudach porodu dwójka osób najbliższych memu sercu wypoczywała spokojnie w domowym zaciszu. Z taką też myślą powstał ten artykuł – wiem teraz po sobie, iż mogłem wiele więcej rzeczy przeanalizować i zwyczajnie je sobie „uprościć”. Jednak nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło.

 

Jak zatem zadbać o to, by wystąpić o uznanie ojcostwa dziecka poczętego, które jeszcze się nie urodziło?

Naturalnie trzeba się zgłosić do Urzędu Stanu Cywilnego i potwierdzić, że jest się ojcem dziecka. Składane są wówczas oświadczenia na prostej zasadzie: tata uznaje dziecko z kolei mama wyraża na to zgodę. Najwygodniej jest odwiedzić Urząd Stanu Cywilnego wspólnie i załatwić wszelkie formalności w ten sam dzień. Można również pojedynczo, niezależnie od kolejności, jedyny wyjątek to ten, w którym najpierw zgłasza się ojciec, wówczas matka musi dopełnić wszelkie formalności 3 miesiące później. Ostatnia kwestia to należy zjawić z dokumentami tożsamości, zaświadczeniem lekarskim o ciąży i gdy matka jest: panną (potrzebny odpis aktu urodzenia) lub rozwódką (dokument potwierdzający).

I mamy wszystko! Ciekaw jestem ilu z was o tym będzie pamiętać, ponieważ wiem doskonale po sobie, że im bliżej porodu tym przepływ myśli bardziej wzburzony i człowiekowi włącza się tzw. „nie ogar”. Na zakończenie mojego wpisu chciałbym zaznaczyć przede wszystkim najważniejszą rzecz – nieważne z czym przyjdzie się mierzyć, najważniejsze aby dziecko urodziło się zdrowe!

Przeczytaj pozostałe wpisy

Jenga to potęga!

Dziś chcę się z Wami podzielić moim absolutnym faworytem wśród gier planszowych - Jenga! To...