Basen z niemowlakiem – kiedy zacząć?
Ostatnimi czasy postanowiliśmy z moją partnerką zabrać naszą małą pociechę na basen. Z pewnością wpłynął na to fakt, że coraz więcej rodziców postanawia udać się na basen z kilku miesięcznym dzieckiem. W naszym przypadku nie było inaczej, tym bardziej, że jest wiele pozytywnych aspektów, które podczas pobytu dziecka w basenie, pozytywnie wpływają na jego rozwój.
Na samym wstępie zacznę od najczęściej zadawanego pytania – kiedy najlepiej zacząć uczęszczać na basen z niemowlakiem? Tutaj nie ma podanego konkretnego tygodnia oraz miesiąca, ponieważ zacząć można w każdej chwili. Wygodniej i zdecydowanie łatwiej będzie rodzicom, gdy dziecko już śmiało podnosi główkę a dzieje się to zwykle w 3-4 miesiącu. Oczywiście tak wynika ze statystyk, każde dziecko jest jednak inne, dlatego jeżeli dziecko leży już na brzuszku, podnosi główkę, to z pewnością basen będzie dla niego świetnym rozwiązaniem.
Bardzo często rodzice korzystają, także z nauki pływania. Otóż dziecko do 6 miesiąca życia intuicyjnie po zanurzeniu wstrzymuje oddech i zamyka usta. Warto więc, zastanowić się czy nauka pływania nie będzie dobrym rozwiązaniem. Ba! Sami się nad tym poważnie zastanawiamy.
Jak przygotować się do wizyty na basenie?
Dobrze byłoby, aby basen na który macie zamiar się udać, był wam znany. Lepiej iść w sprawdzone miejsce, gdyż wiemy wówczas, że np. woda posiada odpowiednie wysoką temperaturę, jest szatnia rodzinna, w brodziku jest czysta woda. Zapewne, jest to dla wszystkich zrozumiałe tym bardziej, że wiele osób dorosłych patrzy na wygody i czystość – w przypadku dziecka nie może być inaczej.
Najważniejsze jednak jest to, aby dziecko było zdrowe! To nie podlega żadnej dyskusji! W końcu chodzi o jego dobro, dlatego drogi rodzicu upewnij się, że twoja pociecha nie jest przeziębiona i że śmiało może udać się z tobą na basen, tak byście się mogli cieszyć wspólnie spędzonym czasem.
Główne korzyści z wizyt na basenie?
– dziecko oswoi się z wodą, da to poczucie bezpieczeństwa podczas wieczornych kąpieli w wanience
– rozwój koordynacji ruchowej oraz wzmocnienie układu oddechowego i wzmocnienie układu mięśniowego dziecka
– dziecko uzyska umiejętność zanurzania się pod wodę
– wspólne spędzanie czasu! Dziecko umocni więzi z rodzicami podczas wspólnych wizyt i zabaw na basenie.
Odnośnie wizyt na basenie – to tyle. Póki co większej wiedzy nie posiadam, jednak czeka nas ich dość sporo – dlatego w późniejszym czasie z pewnością podzielę się wrażeniami i opiniami. Nie pozostaje nam innego drodzy rodzicie, jak zabranie swoich pociech na basen!