Badania prenatalne – co facet powinien wiedzieć?

Zdrowie

Badania prenatalne – co facet powinien wiedzieć?

Temat badań prenatalnych zapewne przewinął się w każdym związku, gdyż dzisiaj trudno sobie wyobrazić by matka się na nie, nie zdecydowała. Oczywiście piszę tutaj ogółem, gdyż ja osobiście nie znam takich przypadków wśród znajomych by na badania prenatalne się nie wybrali, pora zatem na mnie, by opisać na czym one polegają i jak to wygląda w praktyce.

Co to są badania prenatalne?

Dobre pytanie – przynajmniej jeżeli chodzi o mnie. Osobiście nigdy nie posiadałem żadnej wiedzy na ten temat jednak po wieściach o tym, iż zostanę ojcem moim obowiązkiem było zapoznać się z tym terminem. Zapoznałem się oczywiście dzięki mojej partnerce, która oznajmiła że warto byłoby je zrobić – co prawda wszędzie można spotkać się z opinią, iż zalecane są dla kobiet powyżej 35 roku życia, jednak informacja o tym, iż dowiem się, czy moje dziecko będzie zdrowe była dla mnie kluczowa. Pojawia się zatem odpowiedź na powyższe pytanie:  Badania prenatalne – to badania płodu przeprowadzone w okresie rozwoju wewnątrzmacicznego. Głównym zadaniem badań prenatalnych jest wykrycie chorób wrodzonych i genetycznych. Ta treść naprawdę nas przekonała i byliśmy zdecydowani je wykonać. Dowiedziałem się też, iż wyżej wspomniane badania są wykonywane w 3 trymestrach. Jak to wygląda?

Badania prenatalne I trymestr ciąży- kiedy?

Badanie prenatalne w pierwszym trymestrze ciąży należy wykonać pomiędzy 11 tygodniem a 13 tygodniem ciąży. Takie też informacje otrzymałem i wyczytałem – zapewne jest wiele opinii na ten temat, niech jednak tym się zajmą fachowcy, ponieważ ja opisuję to tylko i wyłącznie ze swojej perspektywy. Jako, że moja partnerka chciała skorzystać z tych badań postanowiliśmy się zapisać. Zdecydowaliśmy się na klinikę Galena w Bielsku-Białej, jako, że mamy po prostu w miarę blisko a i opinie na temat kliniki były bardzo pozytywne. Samo badanie nie trwało zbyt długo a wyglądało następująco: mogłem zobaczyć dzięki USG mojego syna (co prawda nie było 100% pewności, że to chłopak, jednak ja już byłem pewien), następnie podczas wykonywania samego USG lekarz informował nas gdzie co się znajduje i czy sama ciąża przebiega prawidłowo. Pojawia się też wiele wskaźników które są objaśniane w trakcie samych badań, jednak z powodu ekscytacji zbytnio nie zwracałem uwagi na słowa specjalisty. Pomimo tego, iż stresu nie było zbytnio po mnie widać, to po  wykonaniu badań prenatalnych w I trymestrze poczułem pewną ulgę. Opinia była pozytywna jednak jak to lekarze- brzmiała bardzo dwuznaczna, szczegóły pozwalam jednak zachować dla siebie. Ciekawostką jest, iż na samych badaniach dowiedziałem się, iż szczegółowa, połączona diagnostyka pozwala wykryć do 95% dzieci z zespołem Downa. Nigdy później w przebiegu ciąży nie mamy tak wysokie wykrywalności tego zespołu. Jak można się domyślać – o tym także nie miałem pojęcia.  Zapomniałem dodać, że po zakończeniu badań otrzymaliśmy wszystkie dokumenty, kilka wydrukowanych zdjęć a przede wszystkim płytę DVD z samego badania.

Badania prenatalne II trymestr ciąży – kiedy?

Badania prenatalne w II trymestrze ciąży wykonuje się około 20 tygodnia ciąży. To właśnie w tych badaniach każdy z was dowie się czy to będzie chłopczyk czy dziewczynka. Co jeszcze mogę dopisać? Hmmm… w tych badaniach ocenia się także wzrastanie płodu a przede wszystkim zostaje potwierdzona prawidłowe funkcjonowanie  łożyska. My na badaniach w II trymestrze nie byliśmy, jednak nie dlatego, iż nie chcieliśmy jednak kilka dni wcześniej przed datą badań, wypadało nam także Echo serca i mogliśmy dojrzeć naszego potomka na USG. Uznaliśmy więc, że pomimo całych chęci oglądania jego pięknych zarysów nie ma sensu pojawiać się badaniach i wybierzemy się na badania w III trymestrze.

Badania prenatalne III trymestr ciąży – kiedy?

Badania te wykonywaliśmy ok. 30 tygodnia ciąży. Wyglądają bardzo podobnie do dwóch opisywanych powyżej, z tą jednak różnicą iż rysy twarzy dziecka są już bardzo ale to bardzo wyraźne (przynajmniej tak było u nas). Można by rzec, iż widziałem, że to chłopak w pełnej okazałości z funkcjonującym „sprzętem”. Co najlepsze po rysach był śliczny jak mama, zatem w okresie całej ciąży, badania wykonane w III trymestrze były jedną z najprzyjemniejszych rzeczy które mnie spotkały.

Badania prenatalne – czy warto?

Jeżeli chodzi zatem o badania prenatalne to wiem mniej więcej tyle. Czy dużo czy mało? Nie wiem, nie mnie to oceniać – czy warto? W mojej opinii tak. Człowiek jest spokojniejszy – gorzej jeżeli coś wyjdzie nie tak, wtedy spokojny nie jest – ale ma świadomość i wie z czym co się wiążę. Krótko jednak podsumowując nie ma tutaj reguły, trzeba być zawsze dobrej myśli. Nie ma też sensu niepotrzebnie się nakręcać, iż coś pójdzie nie tak – pamiętajcie drodzy rodzicie – wasza pociecha wyczuwa wasz niepokój, dlatego pomimo tego, iż łatwo się piszę bądźcie zawsze dobrej myśli! Aaaaaa….. zapomniałbym – trzymajcie kciuki – rozwiązanie już niebawem!

Przeczytaj pozostałe wpisy

Jenga to potęga!

Dziś chcę się z Wami podzielić moim absolutnym faworytem wśród gier planszowych - Jenga! To...