Ustabilizowanie pory snu naszego dziecka jest bardzo ważne. Dziecko które codziennie zasypia o zbliżonych porach rozwija się prawidłowo. Również po takim śnie jest wypoczęte i funkcjonuje zdecydowanie lepiej. Jednak ja dzisiaj nie o tym, ponieważ o porach snu dziecka napiszę jeszcze niejednokrotnie. Dzisiaj postanowiłem skupić się na nas, czyli rodzicach, ponieważ my również potrzebujemy snu, bardziej, niż nam się wydaje.
Zacznę od tego, że jestem jednym z tych rodziców, który o sen nie dba. Nie kładę się systematycznie i naprawdę mam różne pory snu. Mogę się również pochwalić, że moja pora snu nie jest uzależniona od mojego dziecka, ponieważ Tymon pomiędzy godziną 19 a 20 smacznie śpi. Dlaczego zatem nie mam ustalonej pory snu? Przedstawię kilka moich odpowiedzi, niektóre z nich zapewne pokryją się z moimi czytelnikami.
Moje pory snu bywają różne ponieważ:
- Wieczorem mam czas dla siebie i lubię obejrzeć mój ulubiony serial
- Nareszcie mam czas, aby odstresować się po całym dniu i móc zagrać na Xboxie!
- W końcu mogę spędzić czas z partnerką
- Po denerwującym dniu nie mogę najzwyczajniej w świecie zasnąć i nie pomaga liczenie owiec
To tylko kilka z moich odpowiedzi, ponieważ ta lista jest naprawdę długa. Nie przedstawiam jej po to, by mogliśmy sobie gdybać w komentarz czemu tak a nie inaczej. Po prostu tak to u mnie wygląda i z bólem muszę przyznać, że nie dbam o sen tak jak powinienem to robić. Nie wyobrażam sobie zatem, jak to wygląda u rodziców, których dzieci w nocy małą śpią i są niespokojne. Wstawanie co godzinę… 3…. 4 nad ranem…. naprawdę podziwiam!
Powołam się na statystyki (link) do których dostęp otrzymałem niedawno, otóż jak można się doczytać:
- Dzieci poniżej 2 roku życia kradną średnio 13 minut snu rodzicom każdego dnia
- Dzieci w wieku 2-5 lat – 9 minut
- A te w wieku 6-18 lat – 4 minuty
Wynika z tego, że w trakcie opieki nad dzieckiem do ukończenia przez nie 18 roku życia, rodzic traci średnio 645 godzin snu, w porównaniu do bezdzietnej osoby dorosłej.
Co prawda to tylko statystki ale dają do myślenia, prawda?
Pozwolę sobie brnąć dalej i skupić się teraz na kobietach, ponieważ 30% z nich, podczas połogu skarży się na zaburzenia snu. Nocne karmienie piersią to najczęstsze przypadki nocnej pobudki, która zaburza sen. Z kolei liczne wybudzenia negatywnie wpływają na jakość snu.
Objawy niedoboru snu są znane większości z nas, a najczęstsze z nich to:
- uczucie irytacji
- trudności z koncentracją i skupieniem
Uwaga: z uwagi na niewyspanie i spadek koncentracji, młodzi rodzice powinni bardzo uważać siadając za kierownicą samochodu. Tzw „drowsy driving”, czyli przysypianie na chwileczkę za kółkiem jest bardzo niebezpiecznym zjawiskiem (w USA szacuje się, że niewyspani kierowcy powodują więcej wypadków samochodowych niż osoby pod wpływem alkoholu i innych substancji odurzających razem wziętych). Kontrowersyjne jest również podróżowanie z malutkimi dziećmi nocą – rodzice często decydują się na wyjazdy na wakacje w nocy (bo dzieci śpią), jednak dla kierowcy to są kolejne godziny bez snu. Podsumowując – jeżdżąc w nocy unikamy korków, ale ryzyko spowodowania wypadku drogowego przez spadek koncentracji istotnie wzrasta – to coś co młodzi rodzice powinni brać pod uwagę podróżując samochodem w nocy. Drugą ciekawą rzeczą jest to, że w przypadku niedoboru snu, u kobiet wzrasta trzy-krotnie ryzyko depresji poporodowej. Jak zatem można poprawić sobie komfort snu?
Dobrym rozwiązaniem jest poprawa wystroju sypialni:
- delikatne, ciepłe światło, które umożliwi opiekę nad niemowlakiem, ale nie będzie dodatkowo wybudzać
- obecność dziecka – kiedy mamy w domu noworodka, najlepiej postawić jego łóżeczko w sypialni, ale raczej nie spać z nim w jednym łóżku. Bliskość dziecka uspokaja, mamy je „na widoku”. Jeżeli mama ma je na wyciągnięcie ręki, czas nocnego karmienia również się skraca (szczególnie w pozycji leżącej), a młodej mamie łatwiej od razu po karmieniu zasnąć.
- biały szum – uspokaja zarówno niemowlaka, pomagając mu zasnąć, ale ma również kojący wpływ na rodziców
- warto usunąć z sypialni zbędną elektronikę – telewizor, laptopa, ipada… to wszystko rozprasza i emituje niebieskie światło – przy dłuższej ekspozycji, ma ona niekorzystny wpływ na sen
- warto przyjrzeć się uważnie materacowi w łóżku i poduszkom – czy na pewno są wygodne? W ich przypadku – im starsze tym lepsze – raczej się nie sprawdza.
Kolejną, niezwykle ważną rzeczą jest organizacja czasu. Poniżej kilka przykładów, jednak w najbliższym czasie na blogu pojawi się obszerny wpis na ten temat, gdyż sam nad tym intensywnie pracuję.
- porada przekazywana z babci na córkę – śpij kiedy dziecko śpi – jest wciąż aktualna
- warto stworzyć dziennik spania niemowlaka – pomoże utrzymać regularny schemat dnia i wygospodarować czas na swoją drzemkę; synchronizacja snu z maluchem bardzo pomaga
- warto nauczyć się delegować zadania, co jest często bardzo trudne dla mam. Nadrabianie codziennych obowiązków kiedy maluch śpi, nie jest dobrym pomysłem – automatycznie wyklucza sen. Zazwyczaj kiedy kończymy prace domowe, maluch się budzi, a odpoczynek po raz kolejny przechodzi nam koło nosa. Warto na ten czas obniżyć swoje standardy porządku, organizacji czasu i pomyśleć nad ułatwieniem sobie życia (zaangażowaniem w pomoc rodziny i przyjaciół, skorzystaniem z wygodnych rozwiązań takich jak zakupy internetowe, może pomoc przy sprzątaniu…)
- w przypadku już trochę starszych dzieci, nadal warto dopasować swój rozkład dnia do ich potrzeb – większość dzieciaków budzi się już około 6 lub 7 rano, warto więc pójść spać wcześniej żeby mieć siłę za nimi nadążyć 🙂
Istotną sprawą są również nawyki!
Żeby lepiej spać warto zwrócić uwagę na swoją dietę – unikać tłustych, ostrych dań po obiedzie – pobudzają one system trawienny i tym samym nie sprzyjają snowi. W okresie karmienia piersią też są niewskazane, w przyczyn raczej oczywistych 🙂 Najlepiej w godzinach wieczornych sprawdzają się spokojne, wyciszające ćwiczenia – stretching, pilates. Intensywne ćwiczenia sportowe lepiej przesunąć na godziny poranne lub popołudniowe. Tuż przed snem zamiast wyciszyć organizm, pobudzą go do działania. Dobry sen to też regularność – warto kłaść się i wstawać mniej więcej o tej samej godzinie – i tu z pomocą przychodzą takie rozwiązania jak Nightly, które pomagają się wyciszyć dzięki materiałom video i przypominają o regularnych godzinach odpoczynku.
Informacje o aplikacji Nightly
Nightly to aplikacja mobilna, która stworzona została przez psychologów, inżynierów i ekspertów z zakresu sztuk audiowizualnych. Nightly pomaga zasnąć i chroni przed wybudzeniami w nocy. Jej działanie opiera się na wynikach badań, które jednoznacznie wskazują na pozytywne działanie muzyki u osób cierpiących na bezsenność. Wyniki tych badań, udało się przenieść bezpośrednio do sypialni. Mechanizm Nightly opiera się na specjalnie opracowanych, kojących materiałach video, które ogląda się przed snem oraz Sleep Stimulation Technology, która przy pomocy akcelerometru wmontowanego w smartfony i algorytmu opartego na AI, pozwala na identyfikowanie poszczególnych faz snu i aktywację motywu dźwiękowego w takim momencie snu, aby zminimalizować ryzyko wybudzenia. Skuteczność aplikacji testowana była w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Aplikacja dostępna jest na system Android oraz iOS. (link do strony aplikacji)
Warto skorzystać, ponieważ można tylko zyskać
Jak wiecie, jestem osobą, która rzadko zajmuje się promowaniem i lokowaniem produktu na swoim blogu. Jeżeli już angażuje się w polecanie danej aplikacji czy też innych działań, to po prostu mam pewność, że jest to dobra inicjatywya. Pod pojęciem dobra kryje się oczywiście wszystko to, co może pozytywnie wpłynąć na relacje rodzic-dziecko. Obecnie sam noszę się z zamiarem wypróbowania tej aplikacji, podczas dni, w których liczenie setek owiec nie pomaga!